Polska Izba Inżynierów Budownictwa - wizytówka członka izby

KRZYSZTOF POGAN MAZ/BO/0654/23

KRZYSZTOF POGAN
MAZ/BO/0654/23

Data ważności zaświadczenia: 2025-12-31

O mnie

Inż. budownictwa, dr nauk technicznych w specjalności inżynieria materiałowa, profesor uczelni, ekspert z zakresu chemii budowlanej, materiałów budowlanych, technologii betonu, izolacji, posadzek, naprawy, wzmacniania i ochrony betonu; autor wielu publikacji, opinii technicznych, ekspertyz budowlanych; Rzeczoznawca Budowlany PZiTB; menadżer, skuteczny dyrektor zarządzający.

Absolwent Wydz. Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej w specjalności Konstrukcje Budowlane i Inżynierskie, studiów podyplomowych (Szacowanie i Gospodarka Nieruchomościami; Pedagogika i Psychologia), studiów doktoranckich w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk. Posiada uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Legitymuje się doświadczeniem zdobytym w pracy na uczelniach technicznych, w przedsiębiorstwach budowlanych, w firmach produkcyjno-handlowych. Zarządzał projektami sprzedażowymi, zespołami handlowymi, zmianą, procesami i organizacjami. Doradzał i dobierał rozwiązania materiałowe przy projektach realizowanych między innymi dla BUDIMEX, MOTA-ENGIL, Siemens VAI, Coca-Cola, AGP Metro, PKP, TORPOL.

Doświadczenie

Od 32 lat w mojej praktyce zawodowej mam do czynienia z procesami budowlanymi oraz specjalistycznymi i innowacyjnymi materiałami budowlanymi. Począwszy od pracy na Politechnice Krakowskiej w Instytucie Materiałów i Konstrukcji Budowlanych, gdzie w latach 1992-1998 zajmowałem się technologią betonu prowadząc zajęcia ze studentami ale także uczestnicząc w projektach badawczych, opracowywaniu opinii i ekspertyz a także certyfikacji materiałów budowlanych. Z kolei pracując w Spółce Addiment Polska (1998-2002) poznałem od strony praktycznej zastosowanie domieszek do betonu oraz inne specjalistyczne materiały budowlane, np. zaprawy naprawcze do betonu, materiały do ochrony betonu, posadzki mineralne i żywiczne. Uczestniczyłem w sympozjach naukowo-technicznych, gdzie wygłaszałem prezentacje o modyfikacji betonu domieszkami chemicznymi. Podobnie w Spółce Deitermann Polska (2003-2005), przy czym moje doświadczenia poszerzyłem o materiały izolacyjne. W latach 2005-2007, w ramach własnej działalności gospodarczej, odbyłem wymagany staż do uzyskania uprawnień budowlanych i w czerwcu 2007 roku uzyskałem uprawnienia budowlane bez ograniczeń do kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. W tym czasie wykonywałem także opracowania i opinie techniczne. W latach 2007-2016 w Spółce Mapei Polska zajmowałem się wprowadzaniem na polski rynek specjalistycznych produktów z obszaru chemii budowlanej i materiałów budowlanych (hydroizolacje mineralne i bitumiczne, konfekcjonowane zaprawy naprawcze do betonu, zaprawy od montażu okładzin ceramicznych i kamiennych, materiały do renowacji obiektów zabytkowych, posadzki przemysłowe mineralne i żywiczne, żywiczne powłoki ochronne - w tym polimoczniki, systemy wzmacniania konstrukcji murowanych i żelbetowych - taśmy i maty z włókien węglowych, siatki z włókien szklanych). Dobierałem rozwiązania materiałowe do stosowania na budowach. Większość z nich znalazła swoje odzwierciedlenie w publikacjach i wystąpieniach podczas konferencji naukowo-technicznych, dzięki czemu te rozwiązania poddawane zostały ocenie i weryfikacji na szerokim forum (np. Kolejne edycje Konferencji Dni Betonu, Kontra).

W latach 2016-2020 zarządzałem Spółką Schomburg Polska.

Od roku 2020, prowadzę własną działalność gospodarczą, w ramach której prowadzę doradztwo techniczne w zakresie właściwego doboru rozwiązań materiałowych dla projektów budowlanych, w tym napraw, uszczelniania i zabezpieczania konstrukcji betonowych, posadzek mineralnych i żywicznych, a także wykonuję opinie techniczne i wprowadzam na polski rynek nowoczesne materiały na bazie polimetakrylanu metylu.

Uczestniczyłem m.in. w projektach gdzie znajdowały zastosowanie produkty specjalistycznej chemii budowlanej, np.: II Linia Metra w Warszawie - produkty stosowane przy wierceniu tarczą TBM, poliuretanowe żywice uszczelniające, membrany TPO, maty bentonitowe; Nowa Łódź Fabryczna - maty bentonitowe, poliuretanowe żywice uszczelniające; Klasztor oo. Jezuitów w Świętej Lipce i Starej Wsi - tynki renowacyjne; oczyszczalnia ścieków w Lublinie - produkty uszczelniające i ochronne polimocznikowe; producenci betonu towarowego i drobnej prefabrykacji - domieszki do betonu, barwniki do betonu (np. Bruk-Bet, Libet, General Concrete, Górażdże Beton, Mackiewicz, Ginter); Cementownia Górka w Trzebini - naprawa i zbrojenie wzmacniające silosów na wsad do pieca.

Otrzymałem kilka nagród i wyróżnień: Kreator Budownictwa Roku 2016 i 2018 (Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa), Osobowość Branży Budownictwo 2017 (Builder). Zasiadałem także w gronie Rady Programowej Konferencji Dni Betonu (2012, 2014, 2016, 2018) czy też Konferencji „Reologia w Technologii Betonu” (2013).

W roku 2023 Zarząd Główny PZiTB zatwierdził nadanie mi tytułu Rzeczoznawcy Budowlanego PZiTB.

Od października 2023 roku prowadzę zajęcia ze studentami Wydz. Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie - w języku angielskim z przedmiotów Building Materials i General Construction, a w języku polskim z przedmiotów: Technologia i Organizacja Budowy, Mechanizacja Procesów Budowlanych, Ekonomika Procesu Inwestycyjnego, Organizacja Złożonych Procesów Inwestycyjno-Budowlanych.

Od 1 października Uczelnia ta zmieniała status i nazwę - obecna nazwa to Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie. Z tym dniem objąłem stanowisko profesora uczelni. W dalszym ciągu prowadzę zajęcia z przedmiotów, w języku angielskim: Building Materials, General Construction i Strength of Material oraz w języku polskim: Technologia i Organizacja Budowy, Mechanizacja Procesów Budowlanych, Ekonomika Procesu Inwestycyjnego, Organizacja Złożonych Procesów Inwestycyjno-Budowlanych, Prawo w Procesie Inwestycyjnym, Planowanie w Przedsiębiorstwie i Biznes Plan.

W specjalności

  • Konstrukcyjno-budowlanej do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń
  • Rzeczoznawstwo

Dane adresowe

WILANOWSKA 6
05-532 WÓLKA ZAŁĘSKA
Województwo Mazowieckie
Polska

Obszar działalności: miejscowość (działalność prowadzona jest na obszarze podanej powyżej miejscowości)

Dane kontaktowe

Znajomość języków

  • angielski

Media społecznościowe

Wyślij wiadomość





 
Uwaga. Polska Izba Inżynierów Budownictwa oświadcza, że informacje zamieszczone w wizytówce są redagowane i publikowane przez opisywanego w wizytówce członka samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Samorząd zawodowy inżynierów budownictwa udostępnia członkom dostęp do Portalu członków PIIB nie ingerując w treść zamieszczanych w wizytówce informacji oraz nie weryfikując ich prawdziwości. Odpowiedzialność za treść wpisów ponosi ich autor.